آثار هنرمندانی که در جشنواره‌های حوزه هنری شرکت می‌کنند جریان‌ساز می‌شوند

شجاعی گفت: هنرمندانی که آثارشان از طریق گالری و یا کتابها دیده می‌شود جریان‌ساز می‌شوند و رسانه نقش موثری در این روند دارد.

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال نشست رسانه‌ای یازدهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی در سالن امیر حسین فردی حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این نشست سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: طی مدت ۳ ماهی که من مدیریت مرکز تجسمی حوزه را برعهده داشتم ۱۵ کتاب را به چاپ رساندیم که از این تعداد ۹ کتاب از آثار نگاه‌خانه ما بود که با رویکرد دفاع مقدس، مدافعان حرم و شهید حججی برنامه‌هایی برگزار شده بود.

وی ادامه داد: در نمایشگاه پوستر میانمار ۵ نفر از شرکت کنندگان شایسته تقدیر شناخته شدند که به زودی از آنها تقدیر می‌کنیم. در سوگواره عاشورایی به اذعان اساتید و داوران آثار ارزنده‌ای به دست ما رسید و با استفاده از آنها کتاب سال گرافیک مذهبی را چاپ خواهیم کرد.

شجاعی با اشاره به اینکه حوزه هنری در پوستر و گرافیک اتفاقات خوبی را رقم زده است، گفت: قالب هنرمندانی که در جشنواره‌های پوستر شرکت می‌کنند از هنرمندان شهرستانی و جوان هستند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر دوسالانه کاریکاتور ایران جزو سه مسابقه برتر کاریکاتور در جهان است. ما در حوزه هنری در بخش گرافیک شاهد حضور گروه‌های هنری منسجم و توانمندی هستیم که غالبا شهرستانی و از شهرهایی نظیر مشهد و اصفهان هستند.

شجاعی بیان کرد: خانه طراحان انقلاب اسلامی در تهران بسیار توانمند عمل می‌کند و همچنین د رعرصه نقاشی شرایط بسیار مطلوبی دارد.

وی با اشاره به جایگاه ویژه رسانه‌ها در هنر تاکید کرد: پس از برپایی جشنواره‌های مختلف توسط حوزه هنری و نهادهای مشابه مثل جامعه ایمانی مشعر شاهد بروز و حضور رویکرد هنری این اتفاقات هستیم و رسانه‌ها نقش بسیار موثری در برجسته‌سازی اینگونه فعالیت‌های هنری دارند.

شجاعی تصریح کرد: هنرمندانی که آثارشان از طریق گالری و یا کتابها دیده می‌شود جریان‌ساز می‌شوند و رسانه نقش موثری در این روند دارد. کارنامه جشنواره‌های حوزه هنری همواره پربار و تاثیرگذار بوده است.

در ادامه حامد رهنما مدیرعامل سپهر سوره هنر گفت: جشنواره‌های حوزه هنری در حال حاضر به بلوغ رسیده است یعنی اعتبار ویژه‌ای دارد و به سطحی رسیده است که باید درباره کیفیت آن صحبت کنیم نه کمیت.

وی ادامه داد: امسال برگزیده‌های جشنواره‌های سال گذشته را قبل از برگزاری سوگواره دعوت کردیم و برای آنها کلاسهای آموزشی و ورک‌شاپ برگزار کردیم. با همکاری مجموعه برج میلاد یک ورک‌شاپ برای پوستر در آنجا برگزار شد.

رهنما بیان کرد: سازمان زیباسازی شهرداری تهران در سال گذشته کلیه آثاری را که در سوگواره ما به عنوان برگزیده شناخته شده بود در معابر عمومی تهران نصب کرد و امسال نیز این اتفاق تکرار خواهد شد و مردم شاهد نمایش آثار در فضای شهری خواهند بود.

وی با بیان اینکه هنر بهترین ابزار برای نشان دادن عظمت‌های عاشورا است، گفت: یک اثر هنری مثل تابلوی عصر عاشورای استاد فرشچیان در عین حال که هنرمندانه است عامه مردم نیز می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

رهنما تصریح کرد: امسال علاوه بر نمایش آثار سوگواره هنر عاشورایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری و گالری شماره یک عکاسان ایران در ۱۰ نقطه از مسیر راهپیمایی اربعین این آثار به معرض بازدید راهپیمایان اربعین گذاشته می‌شود. در سوگواره امسال مجموعا ۱۲۳۵ اثر از ۵۳۱ هنرمند به دست ما رسید که از این تعداد ۳۱ اثر پرچم، ۳۸ اثر پوستر، ۱۹۹ اثر تصویرسازی، ۱۷۷ اثر نقاشی و ۳۰ اثر پوستر مدافعین حرم بود که این بخش امسال به سوگواره اضافه شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون از آثار هنرمندان برگزیده در کتابهای داستان استفاده نمی‌شد، گفت: امسال در فراخوان جشنواره داستان اعلام کردیم که تصویرسازان برای خلق آثار خود از این داستانها استفاده کنند.

رهنما بیان کرد: پوستر اختتامیه سوگواره هنر عاشورایی توسط علیرضا پوراکبری از برگزیدگان دوره گذشته سوگواره طراحی شده است. در تاریخ ۲۲ آبان‌ماه مراسم اختتامیه سوگواره همراه با تجلیل از استاد کاظم چلیپا برگزار خواهد شد و نمایش آثار تا ۳۰ ‌آبان‌ماه مصادف با آخر ماه صفر برای علاقه‌مندان ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در این سوگواره از کشورهایی نظیر عراق، لبنان، افغانستان، اردن و بحرین آثار ارسال شده است و داوران این سوگواره در بخش پوستر و پرچم استاد نجابتی و استاد موسی‌زاده و استاد خزایی هستند؛ در بخش تصویرسازی و نقاشی استاد صلواتیان، استاد دوست‌محمدی و استاد روح‌الامین هستند.

در پایان این مراسم از پوستر یازدهمین سوگواره هنر عاشورایی رونمایی شد.

شما ممکن است علاقه مند

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال مدیرعامل بانک کشاورزی که نزدیک به سه دهه پیش و به عنوان مسئول اداره…

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال در این مراسم که روز یکشنبه25 آذر با حضور مدیران و کارشناسان در محل…

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال دکتر محمد جواد فاطمی در نشستی که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.