Monday, 20 January , 2020
امروز : دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸ - 25 جماد أول 1441
شناسه خبر : 36814
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶ |

برای زنان ایثارگر کم کاری شده است/ارشاد به دنبال الگوسازی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین جشن ایثار با اشاره به نتایج یک تحقیق علمی از آثار سینمایی بعد از انقلاب گفت: در مورد زنان و نوجوانانی ایثارگر کم کاری شده است.

برای زنان ایثارگر کم کاری شده است/ارشاد به دنبال الگوسازی

همزمان با گرامیداشت دهه امامت و ولایت هفتمین جشن ایثار صبح روز یکشنبه ۲۷ مرداد در محل سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و همچنین فرا رسیدن سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به کشور با اشاره به برخی سختی های دوران اسارت  برای آنها گفت: از ۴۳ هزار آزاده ای که تقدیم انقلاب شد، تقریبا همه به وصف جانبازی هم مفتخر هستند. ۲۵ هزار نفر از این آزادگان درصد جانبازی شان تا ۳۹ درصد است  و ۵ هزار نفر آنها درصد جانبازی بیش از ۴۰ درصد دارند. این آمار بدون در نظر گرفتن افرادی است که در زندان های رژیم بعث به شکل گمنام [مظلومانه] به شهادت رسیدند.

صالحی ادامه داد: آزادگان در بدترین شرایط ایستادگی کردند اما با وجود سختی هایی که بر جسم شان تحمیل  می شد، روح شان را تسلیم نکردند.

برنامه های ارشاد در حوزه ایثار و ایثارگری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ادای احترام به ایثارگران گفت: قصد داریم در این وزارتخانه و معاونت های آن و سایر بخش ها به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت توجه جدی داشته باشیم. البته تاکنون کارهایی انجام شده است هر چند با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: با نگاه عینیت بخشی و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت تلاش می کنیم تا برنامه هایمان را دنبال کنیم.

صالحی با اشاره به اینکه تاریخ هزاران ساله ایران و همچنین تاریخ معاصر کشورمان سرشار از اتفاقاتی که در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت قابل کاربرد است ادامه داد: یکی از مسئولیت های اکتشافی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که ببینیم کدام بخش ها در موضوع فرهنگ ایثار و شهادت تاکنون کمتر روایت شده است.

نتایج یک تحلیل محتوا از فیلم های سینمایی

در ادامه صالحی با اشاره به نتایج یک تحقیق علمی در این وزارتخانه مبنی بر تحلیل محتوایی ۱۶۶ فیلم سینمایی از سال ۶۰ تا ۸۶ گفت: نتایج این تحقیقات نشان می دهد کارهایی که در حوزه ایثار و شهادت انجام شده جنسیتی است به این معنی که ۹۰.۴ درصد از کارها برای حوزه ایثار و شهات مربوط به مردان و تنها ۶.۹ درصد مربوط  به زنان است. خود این نگاه به عنوان یک علامت نشان می دهد تا چه حد تا قبل از سال ۸۶ به زنان بی توجهی شده است. تنها یک دهم کارها در موضوع ایثار و شهادت مربوط به زنان است.

صالحی همچنین با اشاره به اینکه در موضوع رده بندی سنی این تحقیق هم شواهد نشان می دهد بی توجهی نسبت به نوجوانان حاضر در دوران دفاع مقدس شده، گفت: ۶۶.۷ درصد از نتایج تحقیق فوق مربوط به جوانان، ۱۵.۱ درصد مربوط به میانسالان و ۷.۲ درصد مربوط به نوجوانان است در حالی که می دانیم سهم نوجوانان بسیار بیشتر بوده و امسال هم فیلم بیست و سه نفر این موضوع را نشان داد.

ارشاد به دنبال الگوسازی در حوزه ایثار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی دیگر از کارهای مربوط به حوزه ایثار و شهادت تولید آثار هنری، ادبی و سینمایی است که قصد داریم حرف های جدیدی از آنها بیرون بیاید و اقدام به الگوسازی در جامعه کنیم. به عبارتی از نمادهای برتر ایثار استفاده کنیم و از الگوها و نمادهای باور پذیر و قابل تکثیر بهره بگیریم. می خواهیم این نمادها به عنوان الگوی ذهنی مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در این بخش احتیاج به کارهای بیشتری داریم و آنچه تاکنون انجام شده نیاز به تکمیل دارد. البته برای رسیدن به این اهداف حضور حداکثری ایثارگران به ویژه ایثارگران شاغل در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مورد توجه مان است.

دو جریان در ارشاد دنبال می شود

در این مراسم محمد رضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: دو جریان را در وزارت فرهنگ و ارشاد دنبال می کنیم جریان اول فکری و معرفتی است که پشتوانه معنوی، اعتقادی در موضوع فرهنگ ایثار و شهادت را در مدار ولایت دنبال می کند. جریان دوم که ماهیت فرهنگی دارد بر جریان اول استوار است و در سطح ملی با ارائه الگوی عملی و عینی در خصوص فرهنگ ایثار و شهادت دنبال می شود.

وی ادامه داد: برای تحقق این هدف استفاده از همه امکانات و ظرفیت ها به خصوص حضور ایثارگران و خانواده آنها برای مان با اهمیت است تا بتوانیم به سمت گام دوم انقلاب حرکت کرده و اهداف بیانیه مربوط به آن را محقق کنیم.

ایثارگران الگوی عینی می شوند

سوقندی با اشاره به اینکه ایثارگران سرمایه های اصلی معنوی، فرهنگ و اجتماعی هستند، تصریح کرد: چهار رویکرد را بر اساس فرامین رهبرمعظم انقلاب و آرمان های امام خمینی (ره) دنبال می کنیم. در گام اول باید توجه داشت امور ایثارگران در وزارتخانه تنها یک واحد در کنار سایر بخش ها نیست و به نوعی یک قرارگاه معنوی در حوزه ایثار و شهادت است. ایثارگران به عنوان الگوی عملی و عینی باید از نقش خدمات گیرنده و خدمت دهنده به نقش تاثیرگذار تبدیل شوند.

نقش فرزندان ایثارگران در تحقق اهداف

سوقندی تاکید کرد: ایثارگران باید نقش خودشان را ایفا کنند و بعد از آن در رویکردی دیگر تشکل های هنری، ادبی، رسانه ای مورد توجه قرار می گیرند تا با اولویت بندی گام هایی را برداریم در این مسیر نقش ایثارگران و خانواده آنها به خصوص فرزندان شان اهمیت بسزایی دارد.

وی ادامه داد: در گام دوم برنامه هایمان نیازمند تغییر و تحول هستیم. دیگر پذیرفته نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وظایف موثری که بر دوش دارد تبدیل به نهادی خدماتی شود. بلکه باید بر اساس اسناد بالادستی به سیاستگذاری بپردازد.

معرفی غدیر و علی (ع)

در بخش دیگری از جشن هفتم ایثار، حجت الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران ضمن تبریک عید غدیر و قربان با اشاره به اینکه غدیر تعیین کننده نوع حکومت سیاسی بود، به تشریح برخی از خصوصیات حضرت علی (ع) پرداخت. وی گفت: تمام پیامبران یک آینه هستند که در آن ولایت الهی نمود پیدا می کند و تنها فردی که مدال امیرالمومینی دارد حضرت علی (ع) است. این مدال از جانب خدا اختصاص پیدا کرده است.

صدیقی با بیان اینکه امام علی (ع) یک شخص نیست بلکه جریانی است که تا ظهور امام زمان ادامه دارد، تصریح کرد: امام علی (ع) سر خلقت است، باید بدانیم، امیرالمومنین خیلی مظلوم بود با وجودی که به برکت حضور ایشان کرامات و معجزات فراوانی را مردم ملاحظه می کردند. باید توجه داشت امروز محبت به امام علی (ع) یک اکسیر است و ما را از وابستگی ها نجات می دهد.

ولایت عین عبودیت است

سپس صدیقی گفت: حاکم اسلامی باید مومن باشد و ارتباط مردم را با خالق تنظیم کند. وظیفه حاکم این است که پرچم نماز را بلند کرده و به داد مردم برسد واز سویی گرفتاری های مادی مردم را برطرف کند.

در بخش دیگری صدیقی گفت: ولایت عین عبودیت است و حکومت ولایت فقیه هر چند بدل ولایت اصلی است اما در ادامه ولایت اصلی است.

در بخش انتهایی این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه جمعی از مدیران این وزارتخانه و چهره هایی که پیشتر در این وزارتخانه مسئولیت داشتند از ۴ پوستر مرتبط با عید غدیر، ایثارگری و آداب ایثار رونمایی شد.

همچنین پنج نفر از ایثارگران که در حوزه های فرهنگی، ورزشی و مسابقات افتخارآفرینی کرده بودند مورد تقدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفتند.

|
به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.