برگزاری نشست برنامه ریزی تمهیدات لازم برای ورود به فصل سرما / تمام تلاشمان ايجاد زمستانى امن براى كارتن خوابها، بى خانمان ها و آسيب ديدگان اجتماعى است

جلسه برنامه ریزی جهت آمادگی کامل شهرداری تهران برای ورود به فصل سرما و ساماندهی مراکز وابسته به شهرداری برای ارائه خدمات به آسیب دیدگان اجتماعی از جمله کارتن خواب ها و بی خانمان‌ها برگزار شد.

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال این نشست با حضور ولی الله شجاع پوریان، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سید نجم الدین محمدی مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی، شاهرخ رضایی فر مدیرکل برنامه ریزی، ایوبی زاده عضو هیئت مدیره سازمان و دیگر معاونین و مدیران سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

علی صادقی معاون حمایت های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی گفت : ۳۰ گشت فوریت خدمات اجتماعی، ۵ مددسرای سیار و ۱۰ واحد اضطراری به همت مدیران مراکز خدمات اجتماعی در مناطق ۱۲ ، ۱۷ و ۱۹ تشکیل شد؛ نتیجه ی حاصل این بود که هیچکس از سرما در خیابان های پایتخت آسیب ندید.
صادقی با تاکید بر اینکه ۳۹۴۱۶ نفر در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶ جمع آوری شدند گفت : ۴۰ درصد این افراد چندین بار و در بازه های زمانی مختلف جذب شده  و به مراکز تابعه ارجاع داده شده بودند. این درحالی است که در نیمه ی اول سال ۱۳۹۷ ، ۲۴۰۰۰ نفر جذب و جمع آوری شده اند.
محمد عباسی، مدیر بازرسی سازمان خدمات اجتماعی گفت : به دستور مدیرعامل جدید سازمان خدمات اجتماعی فرایند جذب بی خانمان ها از طریق سامانه ۱۳۷ به روز رسانی شده و درحال حاضر پیام شهروندان مستقیما توسط گشت های فوریت های خدمات اجتماعی دریافت می شود که این به روزرسانی موجب تسریع در فرایند جذب و ساماندهی شده است.
غلامی، مدیر امور مراکز سازمان با اشاره به اینکه ۱۶ مددسرا در مناطق تهران داریم گفت : بزرگترین مرکز ما، مددسرای خاوران است که ۴۰۰ تخت ظرفیت دارد اما در سال ۹۵ تجربه ی پذیرش ۱۰۰۰ نفر را نیز در این مرکز داشته ایم.
وی با تاکید بر تفاوت مددسرا و سامانسرا افزود : سامانسراها مراکز شبانه روزی هستند؛ در سال گذشته ۳۰۰۰ نفر به این مراکز ارجاع پیدا کردند که در حدود ۵۰ درصد از این مددجویان جامعه هدف سازمان بهزیستی می باشند و حکم بهزیستی را دارند؛ این درحالی است که بسیاری از آنان در فرایند ارجاع به سازمان های دیگر مانند بهزیستی دچار مشکل شده و در سامانسراها رسوب می کنند.
غلامی تصریح کرد : مرکز بهبودی اقامتی خاورشهر که برای معتادین متجاهر در نظر گرفته شده اکنون با نظارت سازمان بهزیستی و سازمان مبارزه با مواد مخدر به بخش خصوصی واگذار شده است.
غلامی با اشاره به اینکه برخی از بانوان بی خانمان و معتاد، باردار اند یا کودکانی خردسال به همراه دارند گفت : در منطقه ۱۵ و ۲۲ برای این مادران مراکزی تحت عنوان خانه ی مادر و کودک در نظر گرفته شده است.
فاطمه گل محمدی مدیر سامانسرای لویزان با تاکید بر ارجاع دیرهنگام مددجویان از این مرکز گفت : برخی از مددجویان ماه ها در مددسرا میمانند. بحث درمان این مددجویان هزینه های گزافی را بر دوش سازمان می گذارد چراکه وزارت بهداشت و درمان در این خصوص با ما هکاری نمی کند.
سید نجم الدین محمدی مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی با اشاره به بحث درمان مددجویان در سامانسرای لویزان و اسلامشهر گفت : به همت معاونت بهداشت و درمان قرار است که تعدادی مراکز درمانی را برای پذیرش بیماران و آسیب دیدگان اجتماعی در چند نقطه از تهران راه اندازی کنند تا دوران نقاهت آنها به طور کامل در این مراکز سپری شود؛ اگر ما زیرساخت در اختیار آنها قرار دهیم این فرایند تسریع شده و خیلی زود راه اندازی می شود.
مریم شیردل مدیر اداره ی پیشگیری و سلامت معاونت حمایت های اجتماعی گفت : در حوزه ارائه خدمات به کودکان در معرض آسیب، از نظر ظرفیت محیطی ۱۷ مرکز پرتو، ۴ مدرسه صبح رویس و مرکز یاسر را داریم.
شیردل با اشاره اینکه رویکرد اصلی سازمان به برگرداندن کودکان کار در سیستم آموزش و پرورش است افزود : حدود ۳۰۰۰ کودک به صورت شناور در این مراکز مشغول تحصیل میباشند؛ ما موفق شدیم ۴۵۰ نفر از آن ها را به مدارس عادی بازگردانیم.
وی در خصوص شناسایی و بهسازی فضاهای بی دفاع شهری اظهار داشت : ۵۰۰۰ فضا را شناسایی کرده ایم که محل تجمع کارتن خواب ها و معتادین متجاهر است ، تاکنون ۴۰۰۰ فضا را بهسازی کرده ایم اما در برخی مکان ها نیز دچار منع قانونی بوده ایم با مشکلاتی مواجه هستیم.

شیردل در خصوص طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی اظهار داشت : این طرح در غالب برگزاری کارگاه های آموزشی در ۲۲ منطقه تهران به خصوص در سطح مدارس از اول مهرماه سال جاری، اجرای نمایش خیابانی با موضوع جلوگیری از تکدی گری، استقرار اتوبوس ایدز و طراحی وبسایت برپا شده است.
ولی الله شجاع پوریان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران  با تاکید بر اینکه کمک به همنوعان در نگاه خداوند جایگاه ویژه ای دارد گفت : در فرصت باقیمانده باید سریعا کمبودها را شناسایی و رفع کرد که این امر با بازدید مداوم جهت پیگیری و اجرای هرچه بهتر برنامه ها میسر خواهد بود.
وی با اشاره به تاکید شهردار تهران مبنی بر برنامه‌ریزی منسجم پیش از شروع فصل سرما گفت: کمک به بی خانمان ها، جدای از تکالیف قانونی، وظیفه ای دینی، انسانی و ملی است، لذا کلیه بخش‌های مختلف شهرداری از چند ماه گذشته اقدامات و برنامه‌های لازم برای آغاز فصل سرما را تدوین کرده‌اند و با شناسایی و آسیب شناسی کمبودها، نقاط ضعف و اقشار آسیب پذیر، تا چند روز آینده شیوه نامه ای جهت تمهید شرایط و آمادگی مناطق ابلاغ خواهد شد.
شجاع پوریان همکاری و تعامل با سایر نهادهای مسئول از جمله بهزیستی، وزارت بهداشت، کمیته امداد، ناجا و سایر ارگان ها را یکی از اولویت های سازمان خدمات اجتماعی برشمرد و افزود: جلسات مستمری با بهزیستی به منظور ساماندهی افراد پذیرش شده در سامانسراها داشته ایم، همچنین با وزارت بهداشت هماهنگی هایی صورت گرفته تا افراد نیازمند درمان و معالجه در فصل زمستان با تایید وزارت بهداشت بستری و درمان شوند، مراکز بهاران در مناطق مختلف بازسازی شده و گشت های شناسایی به صورت کامل نسبت به پیش بینی مراکز معین و تجهیز مراکز خدماتی اقدام کرده اند، از فرمانداری تهران خواسته ایم به عنوان متولی هماهنگی میان دستگاه ها ستاد منسجمی را برای پیگیری وظایف هر بخش تشکیل دهد.
در پایان معاون شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که سایر دستگاه های مسئول نیز تکالیف خود را به خوبی انجام دهند و افزود: ما بستر لازم برای ارائه خدمات به شهروندان آسیب پذیر، بی خانمان‌ها و کارتن خواب‌ها را فراهم کرده‌ایم، از شهروندان هم می‌خواهیم به کمک گشت های شناسایی ما بیایند و چنانچه فردی نیازمند مساعدت و حمایت را مشاهده کردند به واحدهای ما معرفی کنند تا در کوتاه ترین فرصت شناسایی و پذیرش شوند.

شما ممکن است علاقه مند

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران،‌ نشست خبری…

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال سعید محمدی دوست ضمن اشاره به اعتماد بالای مردم استان زنجان به بانک سپه،…

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزرش مجله خبری عصر اعتدال عطیه اقبالی افزود؛ هتل سه ستاره امیرکبیر در کنار جاذبه های گردشگری کاشان و…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.