بلومبرگ: تحریم های آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را متوقف کند

رئیس جمهوری آمریکا صادرات نفت ایران را هدف قرار داده، اما تحریم های آمریکا به تنهایی برای قطع کامل درآمدهای نفتی ایران کافی نیست.

۱۲ شهریور, ۱۳۹۷
49 بازدید

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال به نقل از بلومبرگ، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صادرات نفت ایران را هدف قرار داده، اما تحریم های آمریکا به تنهایی برای قطع کامل درآمدهای نفتی ایران کافی نیست.

به گفته الن میلیگان، کارشناس مسائل نفتی، ارائه تخفیف، معاملات تهاتری و قاچاق نفت، و حتی غیرفعال کردن سیستم های ردگیری نفتکش ها از جمله راه هایی است که ایران ممکن است از آنها برای حفظ حدود ۸۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت خود بعد از اجرای تحریم های آمریکا در ماه نوامبر استفاده کند.

هرچند تحریم ها لطمه قابل توجهی به فروش نفت ایران خواهد زد، اما فروش نفت به میزان کمتر از یک میلیون بشکه نیز تا حدی می تواند از تبعات منفی تحریم ها از جمله کاهش شدید ارزش پول ملی و افزایش تورم بکاهد.

چین، ترکیه و هند احتمالا همچنان به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد، در حالی که دیگر مشتریان عمده نظیر ژاپن، کره جنوبی و کشورهای اروپایی از همین حالا قطع خرید نفت از ایران را آغاز کرده اند.

ترامپ پس از خروج یک طرفه از توافق برجام در ماه می، به دنبال وارد ساختن فشار حداکثری به تهران است. رئیس جمهوری آمریکا می خواهد صادرات نفت ایران را متوقف سازد تا رهبران این کشور را وادار به نشستن پای میز مذاکره نماید و توافقی جدید با هدف محدود کردن نفوذ ایران در منطقه با این کشور منعقد کند.

در دور قبلی تحریم ها، ایران توانست از طریق غیرفعال کردن سیستم های ردیابی تانکرهایش، مسیر و حجم صادرات نفت خود را پنهان نماید. ایرانی ها توانستند از این طریق میلیون ها بشکه نفت صادر کنند.

رابین میلز، تحلیلگر ارشد موسسه قمر انرژی در دوبی گفت، تقریبا روزانه ۲۰۰ هزار بشکه از فروش نفت ایران در دوره بعد از تحریم ها فاش نمی شد. «این میزان صادرات در کاهش آسیب مالی وارده به ایران مهم خواهد بود، اما تاثیر قابل توجهی در بازار جهانی نفت نخواهد داشت.»

ایمان ناصری، مدیربخش خاورمیانه موسسه اف جی ای لندن در این باره گفت، چین، ترکیه و هند احتمالا پس از ماه نوامبر خرید نفت از ایران را ادامه خواهند داد. پالایشگاه های خصوصی چینی ممکن است به پنهانی از ایران نفت خریداری کنند. وی افزود، ممکن است ایران در سال ۲۰۱۹، مجموعا روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کند که حدود ۲۰۰ هزار بشکه آن از طریق تانکرهای عبوری از عراق، افغانستان و پاکستان خواهد بود.

تاریخ نشان می دهد که با وجود قطع خرید ژاپن، کره جنوبی و اکثر کشورهای اروپایی،  ایران می تواند به صادرات نفت خود ادامه دهد. بسیاری از خریداران نمی توانند در مقابل تخفیف های قابل توجه مقاومت کنند و برخی ممکن است با استفاده از معاملات تهاتری همچون اوایل دهه جاری میلادی از ایران نفت بخرند.

احسا خومان، تحلیلگر ارشد موسسه مالی میتسوبیشی یواف جی گفت: «تجارت تهاتری و مکانیزم های تامین مالی ویژه از جمله راه هایی هستند که مشتریان نفت ایران می توانند پرداخت های نفتی به این کشور را در دوره تحریم ها ادامه دهند.»وی افزود، هند در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ توانست با روپیه از ایران خرید کند و سپس ایران از این پول ها برای واردات کالا از هند استفاده کرد.

به رغم استفاده از این تاکتیک ها، تردیدی نیست که صنعت نفت و اقتصاد ایران از تحریم های جدید دولت آمریکا آسیب خواهد دید. صادرات نفت ایران به اروپا از ماه می تاکنون ۴۵ درصد، یعنی ۲۲۶ هزار بشکه در روز کاهش یافته و شرکت های توتال و رویال داچ شل خرید نفت از تهران را به کلی متوقف ساخته اند.

شما ممکن است علاقه مند

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال مدیرعامل بانک کشاورزی که نزدیک به سه دهه پیش و به عنوان مسئول اداره…

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال در این مراسم که روز یکشنبه25 آذر با حضور مدیران و کارشناسان در محل…

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال دکتر محمد جواد فاطمی در نشستی که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.