Monday, 25 March , 2019
امروز : دوشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۸ - 19 رجب 1440
شناسه خبر : 4843
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴ |

تصویربرداری پیش‌بالینی با دستگاه ایرانی محقق شد

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال نخستین دستگاه میکروسیتی ساخته شده توسط محققان کشور در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران نصب شد.این دستگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در قالب یک شرکت دانش‌بنیان متشکل از جوانان نخبه، عضو بنیاد ملی نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور طراحی و ساخته شده است. نصب […]

تصویربرداری پیش‌بالینی با دستگاه ایرانی محقق شد
به گزارش مجله خبری عصر اعتدال نخستین دستگاه میکروسیتی ساخته شده توسط محققان کشور در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران نصب شد.این دستگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در قالب یک شرکت دانش‌بنیان متشکل از جوانان نخبه، عضو بنیاد ملی نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور طراحی و ساخته شده است.

نصب این دستگاه در آزمایشگاه پیش بالینی دسترسی محققان کشور به آن را آسان کرده تا برای انجام تحقیقات خود با مراجعه به آزمایشگاه از آن استفاده کنند.

میکروسیتی پیش بالینی برای تصویربرداری از حیوانات کوچک (مانند موش آزمایشگاهی و رَت) با رزولوشن ۳۰ میکرون طراحی و ساخته شده است که به طور عمده در تحقیقات پایه‌ای پزشکی مانند داروسازی، پزشکی و سایر رشته‌های علوم پایه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ علاوه بر قابلیت تصویربرداری از موش، از نمونه‌ها مانند نمونه‌های بافتی، استخوان، دندان، حشرات و غیره با جزییات در حد میکرومتر نیز تصویربرداری می‌کند.

درباره ضرورت استفاده از این دستگاه نیز باید گفت، پس از ابداع سی‌تی بیمارستانی، تحقیقات بر روی تصویربرداری از قطعات و حیوانات کوچک با استفاده از سی‌تی‌اسکن کلینیکی انجام می‌شد اما به دلیل مناسب نبودن ابعاد و قدرت تفکیک این دستگاه برای قطعات و حیوانات کوچک، سیستم‌هایی که مناسب این منظور باشد به بازار عرضه شد که ضمن مناسب بودن‌شان برای اسکن قطعات و حیوانات کوچک، رزولوشن آنها تا حد میکرومتر بهبود پیدا کرد.

از این رو این سیستم‌ها به میکروسی‌تی (Micro-CT) موسوم شد.

تصویربرداری با میکروسی‌تی در جهان به سرعت از نظر رزولوشن، الگوریتم‌های بازسازی و قابلیت بهبود کیفیت تصاویر سه بعدی توسعه یافت؛ بهبود حساسیت آشکارسازهای اشعه ایکس پیشرفت قابل توجهی در افزایش سرعت بازخوانی و رزولوشن سیستم‌ها به وجود آورد به نحویکه پای این فناوری به تمامی حوزه‌های مختلف در عرصه جهانی باز شد.

به دلیل عدم وجود این دستگاه در کشور، متأسفانه در صنایع و در حوزه پژوهش‌های علوم پایه پزشکی، هرگز از مزایا و قدرت خارق‌العاده میکروسیتی تا به حال در کشور استفاده نشده است؛ حوزه های وسیعی از صنعت و پزشکی می‌توانند از توانمندی این فناوری استفاده کنند که می‌توان به پژوهش‌های علوم پایه پزشکی، پژوهش‌های پری‌کلینیکال، پروژه‌های بهبود بازدهی اکتشاف و استخراج نفت و گاز، افزایش عمر مخازن نفتی، ازدیاد برداشت از مخازن نفتی، آنالیز دیجیتال ویژگی‌های سنگ مخازن، سنگ معادن و کانسارهای معدنی و زمین شناسی، پروژه‌های هوافضا، پروژه‌های کنترل کیفی قطعات پیشرفته و دقیق تولید شده و همچنین تحقیقات بیولوژیکی و بافتی و بسیاری دیگر از حوزه‌ها که نیازمند دسترسی به ویژگی‌های جسم در ابعاد میکروسکوپی و دسترسی به تصاویر دو بعدی و سه بعدی آنها در ابعاد میکرونی هستند، اشاره کرد.

دستگاه میکروسیتی با تکیه بر دانش، تجربه و تخصص متخصصان داخلی برای نخستین بار با ایجاد زیرساخت فناوری تجهیزات تصویربرداری پرتوی ایکس طراحی و ساخته شده است.

ایجاد این زیرساخت نیازمند تسلط بر دانش فنی در حوزه‌های مختلف از جمله مهندسی مکانیک دقیق، مهندسی هسته‌ای در حوزه به کارگیری و اندازه‌گیری دقیق پرتوی ایکس، مهندسی نرم‌افزار (در سطوح پایین و بالا) و مهندسی الکترونیک و کنترل پروژه است؛ از این رو فناوری تصویربرداری با میکروسیتی در زمره فناوری با تکنولوژی بالا محسوب می‌شود.

امروزه در دنیا طیف وسیعی از صنایع از فناوری میکروسیتی استفاده می‌کنند که بدون آن، نتایج ارزیابی‌ها و بررسی‌ها دارای ضریب اطمینان پایین خواهد بود به نحویکه عدم دسترسی به چنین فناوری را می‌توان مانعی بر سر راه توسعه فناوری‌های نوین و روزآمد در نظر گرفت.

با توجه به اهمیت مطالعات پیش بالینی و نبود امکانات مورد نیاز برای انجام این تحقیقات آزمایشگاه پیش بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری در سال گذشته راه‌اندازی شد تا با وجود مجهزترین دستگاه‌ها در این حوزه خدمات به محققان کشور ارائه شود.

انتهای پیام/

|
به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.