سهم آموزش و پرورش در میزان نام‌نویسی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

میزان نام‌نویسی در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم با انتظارات شورای سیاست‌گذاری این آزمون فاصله دارد که عدم حضور صد درصدی آموزش و پرورش می‌تواند یکی از دلایل آن به شمار آید.

آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم هر ساله به صورت جداگانه از سوی برخی از نهادهای قرآنی و با بهره‌مندی از  جامعه هدف و مخاطبان هر دستگاه برگزار ‌می‌شد، اما امسال این رویه تغییر کرد و برای نخستین بار، آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم به صورت مشترک و با همکاری معاونت قرآن وعترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش و با مشارکت موسسات قرآنی مردم نهاد تحت عنوان «آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم» برگزار خواهد شد تا علاوه بر ایجاد انسجام سازمانی در بین نهادها و مراکز قرآنی کشور زمینه مشارکت هر چه بیشتر علاقه‌مندان و به عرصه سنجش آموزه‌های قرآنی را فراهم کند.

با نگاهی به میزان مخاطبان هر سه نهاد فوق خواهیم دید، وزارت آموزش و پرورش در کنار دو نهاد دیگر، به جهت گستردگی و طیف مخاطب اعم از دانش‌آموز و کارکنانش، میزان قابل ملاحظه‌ای از اقشار جامعه را در بر گرفته است که همین میزان مخاطب در اجرای برنامه‌های فرهنگی و خصوصاً قرآنی نقش موثری داشته که به عنوان مثال می‌توان این سهم را در تحقق «طرح ملی حفظ قرآن» دید که وزارت آموزش و پرورش با ۴ ماموریت بیشترین نقش را در تحقق راهبردهای ۲۶ گانه این طرح بر عهده گرفته است.

زمانی که طرح آزمون مدغم عملیاتی شد، در پی آن، دستورالعمل اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در قابل فایل پی دی اف در رسانه‌های گوناگون منتشر شد که در اهداف آن، علاوه بر تاکید بر ایجاد انسجام و توجه به اقشار مختلف مردم به نقش نوجوانان و خصوصاً دانش‌آموزان نیز اشاره شد. به طور مثال در بخشی از اهداف این آزمون مدغم آمده است: « این آزمون با انگیزه تقویت وحدت و انسجام برنامه‌ها و فعالیتهای سازمانها و نهادها، ایجاد انگیزه در میان عموم جامعه بویژه نوجوانان و جوانان برای فراگیری معارف قرآن و عترت، شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای درخشان قرآنی بویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود.»

در همان دستورالعمل اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم که تصویر آن را مشاهده می‌کنید، علاوه بر درج آرم این ۳ نهاد مجری و تصمیم‌گیر، عنوان همکاری (وزارت آموزش و پرورش، سازمان اوقاف، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در ذیل آن مندرج شده است.

این موضوع ادامه داشت تا اینکه به یکباره نام وزارت آموزش و پرورش از این میان برداشته شد و در حکمی که عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس آزمون سراسری حفظ مفاهیم قرآن کریم برای اعضای شورای سیاستگذاری این آزمون صادر کرد نام اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش لحاظ نشد.

در این احکام، حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی مدیر کل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام علی ملانوری مشاور تبلیغ و ترویج، عباس نظری‌راد مدیر کل اداره ارتباطات و هماهنگی، اصغر امیر نیا مدیر کل دفتر تبلیغ و ترویج، محمدمهدی عزیززاده رئیس دبیرخانه کمیسیون فعالیتهای تبلیغی و ترویجی، امیر اشراقی مشاور اجرایی، مرتضی خدمتکار معاون دفتر آموزش و توسعه مشارکتها و سعید کریمی رئیس حوزه معاونت قرآن و عترت به عنوان شورای سیاستگذاری آزمون سراسری حفظ مفاهیم قرآن کریم منصوب شدند.

این موضوع در حالی است که سال گذشته تفاهم نامه‌ای با موضوع برگزاری آزمون سراسری «به سوی فهم قرآن» ویژه کارکنان وزارت آموزش و پرورش میان معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز برنامه‌ریزی و آموزش منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش در خلال پانزدهین دوره آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم امضا شد و میزان قابل توجهی از کارکنان و فرهنگیان این وزارتخانه در این آزمون شرکت کردند.

حال این سوال پیش می‌آید که چرا باتوجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش طیف وسیعی از مخاطبان طرح حفظ را در قالب دانش‌آموزان مدارس، خانواده‌ دانش‌آموز و کارکنان این وزارتخانه در اختیار دارد، جزو اعضای شورای سیاست‌گذاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرار نگرفته است؟

پیگیری‌های نگارنده از مسئولان مربوطه در وزارت آموزش و پرورش و معاونت قرآنی ارشاد حاکی از آن است که علت اصلی عدم ادغام آزمون حفظ و مفاهیم آموزش و پرورش با آزمون مدغم ارشاد و اوقاف، عدم تطابق زمانی در تاریخ اجرای آزمون بود. به اعتقاد مسئولان آموزش و پرورش، آزمون حفظ و مفاهیم در این وزاتخانه، یک نگاه تربیتی دارد و پیش‌نیازی برای تدبر در فهم آیات قرآن در میان دانش‌آموزان است و با همین هدف نیز این آزمون، هر ساله در اردبیهشت‌ماه برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان بتوانند از آغاز فصل تحصیلی(مهرماه) تا زمان اجرای آزمون (اردبیهشت‌ماه) بتوانند به موضوع حفظ و مفاهیم در کنار دروس اصلی بپردازند.

گفتنی است؛ در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش فقط مسئولیت برگزاری آزمون شفاهی حفظ ویژه نوجوانان دانش‌آموز (تا پایان مقطع ابتدایی) را برعهده خواهد داشت.

به گفته محمد امیری مسئول دبیرخانه ستاد مرکزی طرح ملی حفظ قرآن سازمان اوقاف درباره میزان نام‌نویسی در این آزمون از ثبت‌نام ۳۲ هزار نفر خبرداد و  مرتضی خدمتکار مدیر اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در گفت و گو با یکی از رسانه‌ها در مورد تحقق میزان مشارکت مخاطبان گفته است: تعداد ۳۰۰ هزار نفر برای این آزمون پیش بینی شده است و رقم فعلی ثبت‌نام با هدف بسیار فاصله دارد.

با این حساب می‌توان گفت چنانچه وزارت آموزش و پرورش  آزمون خود را با آزمون اوقاف و ارشاد ادغام می‌کرد و اگر شورای سیاست‌گذاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم، زمان برگزاری آن را طوری برنامه‌ریزی می‌کردند تا مخاطبان وزارت آموزش و پرورش هم می‌توانستند در آن شرکت کنند، چه بسا تاکنون میزان نام نویسی ارتقاء می‌یافت.

شما ممکن است علاقه مند

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران،‌ نشست خبری…

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال سعید محمدی دوست ضمن اشاره به اعتماد بالای مردم استان زنجان به بانک سپه،…

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزرش مجله خبری عصر اعتدال عطیه اقبالی افزود؛ هتل سه ستاره امیرکبیر در کنار جاذبه های گردشگری کاشان و…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.