مومنی: مسئله معتادان متجاهر باید تا پایان سال ۹۷ ساماندهی شود/کم‌کاری را نمی‌پذیریم

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: با تفاهم‌نامه‌های امضا شده بین بسیج چهار هزار ظرفیت نگهداری، درمان و اشتغال در ۱۰ استان ایجاد شد و باید تا پایان سال موضوع معتادان متجاهر ساماندهی شود.

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال اسکندر مومنی در گردهمایی سراسری دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: کار ما یک کار تعاملی و بین‌بخشی و سیاستگذاری است و با کار دستگاه‌های اجرایی متفاوت است. ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر، بخش عمده کارهایمان بین‌بخشی است و با سایر بخش‌ها تعامل داریم زیرا امکان موضوع مواد مخدر یک موضوعی ملی است و همه سازمانی‌ها و نهادها باید در این موضوع ایفای نقش کنند. باید قدرت برنامه‌ریزی و اقناع و تعامل با همه بخش‌ها را داشته باشیم. دبیران ستادها در استان‌ها باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنند.

مومنی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور وجود دارد و باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد و قانون هم این موضوع را پیش‌بینی کرده است. امکان ندارد یک سازمان به تنهایی بتواند ماموریت مبارزه با مواد مخدر را انجام دهد. موضوع مواد مخدر نیازمند کارآمدی جمعی است بنابراین در دستگیری‌ها باید قدرت تعاملی، نظارت و اقناع خود را بالا ببریم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. اینکه فقط گلایه کنیم هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و فقط باعث بی‌اعتمادی مردم می‌شود.

مومنی گفت: ۵۵درصد اطاق‌ها ناشی از مواد مخدر است و حدود ۷۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر است بنابراین مواد مخدر یک موضوع ملی است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نخستین اولویت این ستاد را تعاملات بین‌المللی خواند و کفت: ایران پرچمدار مبارزه با مواد مخدر در جهان است و با تمام توان در مبارزه با توزیع در داخل و خارج ایفای نقش می‌کند. کشورهای دیگر باید نقش خود را در این حوزه ایفا کنند. در افغانستان ۲۰ سال پیش میزان کشت۲۰۰ تن بود اما الان به بیش از ۱۰ هزار تن رسیده یعنی ۵۰ برابر شده است.

وی اولویت دیگر این ستاد را برخورد با باندهای بزرگ و سازمان یافته خواند و ادامه داد: یکی از شاخص‌های اصلی ما در استان‌ها دستگیری و منهدم کردن سرشبکه‌ها و سرشاخه‌های بزرگ است.

مومنی به مسئله درمان اشاره کرد و گفت: مراکز ترک اعتیاد نباید صرفا محلی برای فروش متادون باشد بلکه باید نظارت لازم وجود داشته باشد و قطعا یکی از شاخص‌های اصلی ارزیابی استان‌ها محسوب می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به جمع‌آوری و درمان معتادان متجاهر اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین شاخص ارزیابی ما برای سال ۹۷ مسئله معتادان متجاهر است. مردم کم‌کاری را از ما نمی‌پذیرند و ما هم از هیچ استانی نمی‌پذیریم مخصوصا استان‌هایی که ظرفیت دارند و خوشبختانه تمام دستگاه‌ها در این زمینه اعلام آمادگی کردند. بنابراین اولویت اول ما در سال جاری، جمع‌آوری، نگهداری و درمان معتادان خیابانی است و خوشبختانه با تفاهم‌نامه‌های امضا شده بین بسیج چهار هزار ظرفیت نگهداری، درمان و اشتغال در ۱۰ استان ایجاد شد و باید تا پایان سال موضوع معتادان متجاهر ساماندهی شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه رویکرد اصلی ما پیشگیری است گفت: باید یک موج ملی ایجاد و حساسیت لازم در ارتباط با موضوع پیشگیری بوجود بیاید. در بحث پیشگیری ظرفیت عظیمی وجود دارد اما مغفول باقی مانده است. چهار حوزه مقابله، درمان، جمع‌آوری معتادان متجاهر و پیشگیری باید با هم پیش بروند. انتظار داریم همه به ویژه رسانه‌ها در این زمینه کمک کنند.

وی ادامه داد: بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط نیروی انتظامی، اولین دغدغه مردم در بحث آسیب‌ها مسئله اعتیاد به مواد مخدر است. بنابراین باید از تمام ظرفیت‌ها برای پیشگیری از این معضل و آسیب اجتماعی استفاده کنیم و با برنامه‌ریزی درست و جدیت و همین این موضوع را به سرانجام برسانیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به بحث انضباط مالی و نگهداری اموال مصادره شده اشاره و تصریح کرد: به هیچ عنوان حق نداریم حتی برای کار اداری بر خلاف قانون در هزینه‌کرد اعتبارات استفاده کنیم بنابراین حتما باید نظارت لازم وجود داشته باشد و فرایندها نیز به درستی طراحی شود تا امکان تخلف وجود نداشته باشد. اگر برای کار سازمانی خلاف قانون عمل کنیم مطمئن باشید دیگران می‌آموزند برای کار شخصی خلاف قانون عمل کنند.

وی با تاکید بر ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان اصلی اشاره کرد و گفت: این مسئله مهم‌ترین موضوع در مقابله است وگرنه صرف کشف مواد بدون ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی باند قاچاق، ثمره لازم را نخواهد داشت. پیگیری باندهای بزرگ در مرکز انجام می‌شود آنها شناسایی هسته اصلی در داخل استان‌ها انجام می‌شود.

شما ممکن است علاقه مند

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال مدیرعامل بانک کشاورزی که نزدیک به سه دهه پیش و به عنوان مسئول اداره…

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال در این مراسم که روز یکشنبه25 آذر با حضور مدیران و کارشناسان در محل…

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال دکتر محمد جواد فاطمی در نشستی که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.