نشست خبری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران/ طراحی بازار فیلم کوتاه برای نخستین بار

نشست خبری «سیدصادق موسوی» دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با اهالی رسانه برگزار شد.

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال صادق موسوی در ابتدا ضمن خوش‌آمد، گفت: در دوره امسال جشنواره سالن مجزا و مخصوصی را برای اهالی رسانه و خبرنگاران انتخاب کردیم.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم کوتاه مهمترین ویترین و رخداد فیلم کوتاه در کشور است و بدون اغراق بزرگترین جشنواره فیلم کوتاه خاورمیانه است. بانی این جشنواره هم همانطور که می‌دانید انجمن سینمای جوانان ایران است. ولی برنامه نداریم فقط محصور در آثار انجمن سینمای جوان و اهالی آن باشد بلکه ویترین سینمای فیلم کوتاه کشور است.

موسوی فیلم کوتاه را پشتوانه سینمای ایران دانست و افزود: امروز سینمای فرهنگی و هنری ایران را فیلم کوتاه حمایت می‌کند.

وی همچنین عنوان کرد: امسال تلاش داریم در یک کلام جشنواره را با شکوه برگزار کنیم. اگر در سالهای گذشته عده‌ای آن را چندان مهم نمی‌پنداشتند، اما امسال می‌خواهیم این رویه را تغییر دهیم و باید در مرکز توجه اهالی فرهنگ، هنر و مسئولین قرار بگیرد.

وی ضمن آنکه مکان اختتامیه را برج میلاد اعلام کرد اظهار داشت: تحول بنیادین امسال ما در حوزه بین‌الملل است ۵۵۰۰ فیلم از طریق دبیرخانه در حوزه بین‌الملل به دست ما رسید که از بین آنها ۶۷ فیلم انتخاب شدند. هیئت انتخاب ترکیبی از نسل جوان و بزرگان فیلمسازی است و همچنین سطح کیفیت داوران هم به نسبت سالهای قبل از جایگاه بهتری برخوردار هستند.

دبیر جشنواره فیلم کوتاه در خصوص توضیح بیشتر بخش بین‌الملل گفت: برای نخستین سال امسال بازار فیلم کوتاه در جشنواره طراحی کردیم تا بتوانیم به خرید و فروش آثار فیلم کوتاه بیشتر بپردازیم. همچنین برای اولین بار در جشنواره «پیچینگ» قرار داده‌ایم همچنین در گفت‌وگویی با منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) قرار شد تعدادی از تهیه کنندگان سینمایی در این جشنواره و گفت‌وگوها حضور داشته باشند و از سینماگران جوان خلاق حمایت کنند.

وی همچنین اضافه کرد: امسال ۱۱۰ نفر میهمان خارجی داریم که در این شرایط مالی و اقتصاد فعلی کشور بسیار حرکت سختی بود ولی چیزی که فضای سیاسی قوی جهانی و ایران‌ستیزی را در مرزهای جهان می‌شکند، هنر و فرهنگ است.

رئیس انجمن سینمای جوان بیان کرد: دومین کشوری که بیشترین آثار را برای ما فرستاده است، اولین فرانسه و دومین آمریکاست. این نشان می‌دهد اهالی فرهنگ و هنر گوششان به ارجیف سیاستمدارانشان وصل نیست و این اتفاق می‌تواند ارتباط محکمتری بین هنرمندان ما و اهالی فرهنگ‌مان با مرزهای دیگر ایجاد کند.

موسوی ادامه داد: ۲۰ نشست تخصصی تحت عنوان۲۰،۳۵ داریم، یعنی ۲۰ نشست تخصصی در سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه.

ایشان همچنین درباره مهمانان ویژه روز اختتامیه گفت: از دکتر محمدجواد ظریف، سورنا ستاری و محمدجواد آذری جهرمی برای اختتامیه جشنواره دعوت کرده‌ایم که امیدواریم بپذیرند و حضور پیدا کنند.

صادق موسوی پیرو نامه‌ای که چندی پیش ۲۰۰ سینماگر به وزیر ارشاد جهت آثاری که توسط هیئت انتخاب جشنواره تایید شده بود اما توسط شورای نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد رد شده بود و از لیست آثار حذف شده بودند توضیح داد و گفت: در سالهای قبل که من مدیر کل شبکه نمایش خانگی و مستند بودم طی نامه‌ای مسئولیت تمام آثار جشنواره را به دبیر این رویداد واگذار می‌کردم و تمام حق انتخاب را به ایشان می‌دادم، اما سال گذشته قانونی مصوب شد مبنی بر اینکه هر نوع اکران و پخش اثری باید از شورای نظارت و ارزشیابی پروانه نمایش اخذ کند. با توجه به این قانون ما تمام فیلم‌ها را برای شورای پروانه نمایش فرستادیم که شامل ۲۵۱ اثر می‌شد. در مرحله اول ۱۷ فیلم نتوانستند مجوز بگیرند شورای سیاستگذاری ما با اهالی شورای پروانه نمایش جلسه برگزار گردند و مشکل ۳ فیلم رفع شد و امیدوارم تا زمان برگزاری جشنواره تعدادی دیگر هم حل شود، یعنی این مسئله و تصمیم شورای نظارت و ارزشیابی امری کاملا قانونی است.

وی در پایان در واکنش به انتقادات برخی از اهالی رسانه مبنی بر دخالت دبیر جشنواره در انتخاب آثار عنوان کرد: من هیچگونه توصیه‌ای به هیچکدام از اعضای هیئت انتخاب جهت پذیرش یا عدم پذیرش اثری نداشتم.

شما ممکن است علاقه مند

رقابت ۲۰۰ فیلمساز در جشنواره بین المللی فیلم مقاومت
سینما و تاتر
اشتراک0 بازدید
سینما و تاتر
اشتراک0 بازدید

رقابت ۲۰۰ فیلمساز در جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

Alireza Rohani - آبان ۲۹, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال محمد خزایی افزود: افزون بر تهران، اصفهان، زنجان و همدان هم میزبان این دوره…

خبر خوش برای کارآفرینان/ مشوق‌های مالیاتی در راه است
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

خبر خوش برای کارآفرینان/ مشوق‌های مالیاتی در راه است

Alireza Rohani - آبان ۲۸, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال عیسی منصوری،معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در مراسم روز جهانی کارآفرینی با…

مدیرعامل بانک کشاورزی : امنیت غذایی کشور، محصول اقدامات شبکه بانکی است
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

مدیرعامل بانک کشاورزی : امنیت غذایی کشور، محصول اقدامات شبکه بانکی است

Alireza Rohani - آبان ۲۸, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال در این نشست که روز دوشنبه 28 ابان همزمان با سفر مدیرعامل بانک کشاورزی…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.