کتاب را هسته اصلی فضای فرهنگی کشور می‌دانیم/ اختتامیه کتابخوانی رضوی۱۷ شهریور

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد در نشست خبری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: هم‌اکنون در ۵ استان اختتامیه برگزار می‌شود. ولی مراسم تقدیر ملی روز ۱۷ شهریور در شهر تهران به میزبانی مجتمع سرچشمه با حضور ۸۰ برگزیده فردی ملی و خانواده خبرگزار می‌شود.

۶ شهریور, ۱۳۹۷
46 بازدید

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال نشست خبری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی صبح امروز با حضور مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد و محمد ناصری مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی، اسماعیل جانعلی‌پور دبیر جشنواره در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

* رمضانی: کتاب را هسته اصلی فضای فرهنگی کشور می‌دانیم/ رشد ۳۰درصدی این دوره

مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد در ابتدای این نشست خبری ضمن تبریک عید ولایت اظهار داشت: هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با نام حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع)‌ در حوزه کتاب و کتابخوانی مراحل پایانی اجرایی خود را می‌گذارند و نتایج به زودی مشخص می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر در ۵ استان اختتامیه در حال برگزاری است و دیروز هم مراسمی برگزار شد، بنابراین روند اختتامیه‌های استانی تا عید غدیر و دو روز پس از آن ادامه دارد و به سرانجام می‌رسد.

به گفته معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، ۳ دوره است که جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود اما تا پیش از آن بنیاد فرهنگی امام رضا(ع) متولی امر بود.

رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه در دوره ششم بیش از ۲۳۸ هزار نفر در جشنواره شرکت کردند، گفت: در دوره هفتم اما آمار نشان می‌دهد ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر مشارکت در این دوره داشتند و آمار ۸۵۸ شرکت کننده را با رشد ۳۰ درصدی نشان می‌دهد. من فکر نمی‌کنم در حوزه کتاب و کتابخوانی جشنواره‌ای با این وسعت و میزان مشارکت‌کننده و این‌گونه به شکل اقدام سلولی که تا کتابخانه‌های روستایی جشنواره را میزبانی کنند داشته باشیم؛ چراکه حتی در روستاهای دوردست کتابخانه‌ها درگیر جشنواره بودند که این اتفاق منشأ تحول بزرگی می‌تواند باشد و بخشی از دغدغه رهبری را برطرف کند.

به گفته وی گزارشی از روند اجرایی جشنواره ارائه می‌کنم. مهم‌ترین عنصر جشنواره کتاب است، بنابراین در مرحله ابتدایی بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب انتخاب شد و در ادامه از این میان ۷۰ اثر برگزیده شد و پس از مراحل کارشناسی قابل دفاع، آثار قابل ارائه پس از طی این فرآیند معرفی شدند و مجموعاً و نهایتاً ۷ اثر در حوزه‌های مختلف برای مسابقه معرفی شدند که ازجمله آنها می‌توان به کتاب «میهمان خراسان»، سروده سعید بیابانکی، کتاب «مژده گل» نوشته محمود پوروهاب، «کاش تو را می‌دیدم» نوشته مژگان شیخی و «مسافر هشتم» نوشته مژگان شیخی اشاره کرد.

به گفته معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، «مهر ولایت در آسمان ایران» نوشته علی کریمی جهرمی، «ماه هشتم» نوشته مهدی غلامعلی و «به سپیدی یک رویا» نوشته سلیمانی ازجمله کتاب‌های این دوره به شمار می‌رود اما ما در حوزه انتخاب کتاب برای حضرت شاهچراغ به دلیل کمبود منابع نتوانستیم کتابی را انتخاب کنیم، اما از این فرصت استفاده کرده و از نویسندگان و ناشران دعوت می‌کنیم تا با این محوریت اقدام به تولید محتوا برای دوره‌های آتی نمایند.

معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تأکید بر اینکه بعد از مرحله انتخاب کتاب، طرح سؤال مطرح می‌شود، گفت: نکته قابل اشاره اینکه تلاش شد سوالات به لحاظ تخصصی هم قابلیت طرح عمومی در جامعه را دارا باشند. از این‌روی ۸ سری سؤال از هر کتاب طرح شد که جای آمارسازی باقی نمی‌گذارد. ما در این طراحی سؤال‌ها سعی کردیم بار علمی و آموزشی لحاظ شود.

وی گفت: فرآیند قرائت پاسخنامه‌ها و حتی بررسی نقاشی‌ها تا یک مرحله الکترونیکی انجام می‌شود و دلیل این مسئله هم عدم اعمال سلیقه خواهد بود.

رمضانی با بیان اینکه برای اینکه کیفیت کار افزایش یابد، مجوز کپی کردن پاسخنامه‌ها و مقابل تکثیر آنها گرفته شد گفت: همه موارد مستندسازی شده و قابل ارائه است و اوراق سوالات که بخش اصلی موضوع بود توزیع شد.

معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه کل فرآیند الکترونیکی انجام می‌شود و در سایت نهاد نیز قرار دارد، گفت: برای دوره‌های بعد نیز مسابقه در سامانه نهاده شده تا قابلیت بهره‌برداری داشته باشد.

وی به بخش ویژه برای نابینایان در این دوره اشاره کرد و گفت: بخش ویژه برای نابینایان در این دوره در نظر گرفته شده، بنابراین گویاسازی و بریل‌سازی ۲۰۰ نسخه از این قبیل کتاب‌ها آماده شده است. کتاب صوتی هم در سایت جشنواره بارگذاری شد اما نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مفتخر به این است که مجوز ناشران را برای بریل و گویاسازی اخذ کرده است و فرآیند با رضایت متولیان آن انجام شده، در دوره‌های قبل کتاب چاپ می‌شد و در اختیار مخاطب قرار می‌گرفت اما در این دوره کتابخانه‌های مشارکتی و نهادی توزیع‌کننده هستند، بنابراین از هر کدام دو نسخه در اختیار آنها قرار گرفته است تا به مراجعه‌کنندگان ارائه کنند. تلاش کردیم با وجود فشارها و تنگناهای اقتصادی نهایت هم‌افزایی و مشارکت دستگاه‌ها ضمن توجه به صرفه‌جویی در هزینه‌ها را داشته باشیم، هرچند در حوزه فرهنگ هر هزینه معقول جای کار دارد و اگر درست عمل شود، به هدف خواهیم رسید.

معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به مشارکت بیش از ۴۰۰ دستگاه و نهاد مشارکت‌کننده اشاره کرد و اضافه کرد: مدیران کل استانی به عنوان دبیران استانی منصوب شدند و از سوی دیگر کتابداران و رؤسای شهرستان‌ها برای اینکه جشنواره به اهداف خود دست یابد و عطر کتاب و عطر رضوی در کشور بپیچد دست به دست هم دادند.

رمضانی اما در بخش دیگر به ارائه مطالبی درباره داوری‌ها پرداخت و گفت: با توجه به در نظر گرفتن فرآیند الکترونیک، سهولت در دسترسی و نتیجه‌گیری برای ما و شرکت‌کنندگان راحت‌تر انجام شد و نتایج آن به سرعت قابل دسترسی است.

اما آمار جشنواره نشان می‌دهد در بخش مکتوب که شامل نقاشی، نوجوانان و بزرگسالان است، ۱۴۵ هزار و ۲۵۴ نفر در بخش نقاشی، ۱۲۷ هزار و ۵۲۷ نفر در بخش نوجوان، ۲۵۷ هزار و ۹۰۵ نفر در بخش بزرگسال و مجموع شرکت‌کنندگان ۵۳۰ هزار و ۶۸۶ نفر در بخش مکتوب است که ۱۴ هزار و ۲۱۷ خانواده را شامل می‌شود.

وی به بخش اینترنتی و پویش مجازی هم اشاره کرد و گفت: در این بخش ۴ هزار و ۲۶۱ نفر، در بخش نقاشی ۹ هزار و ۸۴۴ نفر، در بخش پویش مجازی (گرفتن فیلم از خودشان با موضوع کتاب) شرکت کردند. اما ۴۷ هزار و ۶۱ نفر در بخش نوجوان، ۲۶۶ هزار و ۸۴۳ نفر در بخش بزرگسال و مجموعاً ۳۲۸ هزار و ۹ نفر شرکت‌کننده داشتیم که شامل ۸ هزار و ۶۵۱ خانواده می‌شود.

رمضانی بخش داوری را مهم توصیف کرد و با بیان اینکه در بحث نقاشی، خوانش برگه‌های نقاشی، الکترونیک و بخشی هم دستی صورت می‌گیرد گفت: سعی شده نقاشی‌هایی که ارتباطش با موضوع کتاب بوده و تکراری نباشد با امتیاز همراه شود و طبق توافق با بخش فرهنگی آستان قدس رضوی بخشی از نقاشی‌ها در حرم به نمایش گذاشته خواهد شد، اما یکی از نتایج ارسال این نقاشی‌ها آن بود که سطح آن را گسترش دهیم و در دوره آتی با طیف گسترده‌تری از مخاطبان با موضوع کتاب آن را برگزار کنیم، زیرا ما کتاب را هسته اصلی فضای فرهنگی کشور می‌دانیم.

وی اظهار داشت: در دوره پیش در سه سطح تقدیرها صورت می‌گرفت، ملی، استانی و کتابخانه‌ای، اما در این دوره این سه سطح مورد تقدیر قرار می‌گیرند و در کنار آن تقدیرهای استانی بر اساس قرعه‌کشی به استان‌ها ابلاغ شده و هم‌اکنون در ۵ استان اختتامیه برگزار می‌شود. ولی مراسم تقدیر ملی روز ۱۷ شهریور در شهر تهران به میزبانی مجتمع سرچشمه با حضور ۸۰ برگزیده فردی، ملی و خانواده خواهیم داشت و ۸۸ جایزه اهدا می‌کنیم. ولی بنا داریم اختتامیه دوره آتی را در مشهد برگزار کنیم؛ چراکه امسال به مناسب تقارن با هفته دولت این امکان پدید نیامد.

وی افزود:‌در سطح استان ۱۷ جایزه فردی و خانوادگی توزیع می‌شود و ۵۲۷ جایزه استانی نیز خواهیم داشت. اما با تدبیر دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش ویژه ۱۵۰۰ جایزه با محوریت شهرستان‌ها در نظر گرفته شده و برای ما شهرستان‌ها مبنا هستند. جایزه کتابخانه‌ای هم خواهیم داشت و به هر کتابخانه ۱۲ جایزه اهدا می‌شود. تمام این اعداد و ارقام واقعی هستند و امکان تکرار این مسابقه با موضوعات مختلف همچون سبک زندگی دینی و انقلابی وجود دارد و می‌توان آن را تکرار کرد.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه در پی برند و تابلوی خودمان در این جشنواره‌ها نیستیم، گفت: ما در پی آنیم اتفاقی رقم زده شود که به کتابخوانی منجر شود و این مسئله را وظیفه خود می‌دانیم. ازاین‌رو نهاد اعلام آمادگی می‌کند بستری که اکنون آماده شده در اختیار هر نهاد و سازمانی قرار می‌دهد که وارد این عرصه شود. بخش ویژه بین‌الملل هم خواهیم داشت که اختتامیه آن مجزا برگزار خواهد شد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد در پاسخ به سؤال فارس درباره محتوای کتاب‌ها هم گفت: کتاب‌ها سطح‌بندی شده‌اند و ما در سه سطح آثاری را برای گروه‌های ۴ تا ۱۲ سال با عنوان کودک، ۱۲ تا ۱۸ سال با عنوان نوجوان و ۱۸ سال به بالا با عنوان بزرگسال انتخاب کرده‌ایم و برای هر بخش دو کتاب و برای بخش بزرگسال ۳ کتاب در نظر گرفته‌ایم که هر کس می‌توانست پس از آن به واسطه توانایی خود شرکت کنند.

* ناصری: ۴۰ دقیقه پویانمایی در جهت اطلاع رسانی جشنواره

محمد ناصری مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی با اشاره به روند تبلیغ و اطلاع رسانی این دوره جشنواره اظهار داشت: بهره‌گیری از ظرفیت شخصیت‌های فرهنگی برای تبیین و تبلیغ جشنواره، هم افزایی و مشارکت با سایر دستگاه‌ها و رسانه‌ها، ارائه تولیدات تصویری اعم از انیمیشن و مستند، تولید ۴۰ دقیقه پویانمایی از جمله اقدامات در جهت تبلیغ و اطلاع رسانی این دوره جشنواره بوده است. همچنین در خصوص تولید محتوا در قالب‌های خبر و گفتگو بیش از ۲۸۰ آیتم و عنوان تولید و منتشر شده است. ما محوریت را بر استفاده از پیام رسان‌های داخلی قرار دادیم‌، تا هم به تقویت آنها کمک شود و هم از آنها بهره برداری شود و تولیداتی که برای تبلیغات محیطی انجام شد در قالب پوستر و غیره بیش از ۴۹ عنوان بود.

* جانعلی‌پور: ۳۰۰۰ شرکت‌کننده در بخش بین‌الملل حضور دارند

در انتهای این مراسم اسماعیل جانعلی‌پور دبیر جشنواره هم درباره بخش بین‌المل و نحوه برگزاری آن گفت: دو سال است که مجموعه جامعه المصطفی در قم متمرکز است. سوالات و منابع ترجمه شده و از طریق جامعه المصطفی در اختیار شرکت کنندگان خارج از کشور قرار می‌گیرد. امسال سه هزار شرکت کننده در بخش بین‌الملل حضور دارند که اختتامیه مجزایی برای آنها برگزار خواهد شد.

 

شما ممکن است علاقه مند

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران،‌ نشست خبری…

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال سعید محمدی دوست ضمن اشاره به اعتماد بالای مردم استان زنجان به بانک سپه،…

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزرش مجله خبری عصر اعتدال عطیه اقبالی افزود؛ هتل سه ستاره امیرکبیر در کنار جاذبه های گردشگری کاشان و…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.