کنسرواتوار تهران؛ تنها مدرسه ای که موسيقی را تحت نظام کنسرواتواری آموزش می دهد

اولين کنسرواتور تئاتر ايران در دل کنسرواتوار موسيقي تهران آغاز بکار مي کند.

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال نشست خبري گشايش اولين کنسرواتوار تئاتر ايران با حضور بهزاد معافي موسس و رييس کنسرواتوار تهران ، علي معافي قائم مقام ، ابراهيم پشت کوهي کارگردان و فعال عرصه تئاتر و رويا نونهالي بازيگر تئاتر و سينما برگزار شد.
در ابتداي اين نشست بهزاد معافي رييس کنسرواتوار تهران با اشاره به سابقه ، نوع فعاليت و دستاوردهاي  اين مرکز آموزشي  طي بيست سال گذشته اظهار داشت: کنسرواتوار تهران در سال ۱۳۷۷  با تمرکز بر رشته موسيقي فعاليت رسمي خود را  آغاز کرد و تا به امروز موفقيت هاي بسياري را در عرصه داخلي وخارجي بدست آورده است.
وي با اعلام اين که در حال حاضر کنسرواتوار تهران با دوازده کشور اروپايي و چندين کشور آسيايي قرداد همکاري دارد گفت: بر اين اساس ساليانه در حدود ده گروه از اساتيد برجسته خارجي جهت برگزاري کلاس در اين مرکز آموزشي به ايران سفر مي کنند.
رييس کنسرواتوار تهران با بيان اين که مطابق برنامه هر از چندگاهي اقدام جديدي را در اين مرکز آموزشي دنبال مي کنيم ، اظهار داشت : با احساس جاي خالي تئاتر در کنسرواتوار، تصميم گرفتيم به کمک اساتيد برجسته اين حوزه ، آموزش و تربيت علاقه مندان به اين رشته هنري را شروع کنيم.
وي با بيان اين که در پايان دوره آموزشي به فارغ التحصيلان مدرک معتبر وزارت علوم اعطا مي شود گفت: همچنين مدرک ارائه شده در بسياري از کشورهاي خارجي قابل ارزشيابي است.
همچنين در ادامه اين نشست علي معافي قائم مقام کنسرواتور تهران با تشريح مزيت هاي آموزش درنظام کنسرواتواري و تفاوت آن با ساير مراکز آموزشي به خصوص دانشگاه اظهارداشت: در دنيا آموزش رشته هاي هنري بخصوص تئاتر و موسيقي  از طريق دو سيستم آموزشي دانشگاه و مدرسه عالي هنر دنبال مي شود.
وي با بيان اين که نظام آموزشي کنسرواتواري برخلاف سيستم آموزشي در دانشگاه ها بر روي تربيت عملي دانشجو تاکيد دارد گفت: با توجه به اين که سيستم آموزشي در دانشگاه تکيه بر نظام نظري دارد و يکسري علوم عمومي آموزش داده مي شود در نهايت افرادي که در مقطع کارشناسي و يا کارشناسي ارشد از دانشگاه فارغ التحصيل مي شوند، در رشته اي که تحصيل کرده اند از جنبه تئوريک بر آن تسلط دارند تا جنبه عملي.
معافي با اشاره به اين که در حال حاضر تنها مدرسه اي که موسيقي را تحت نظام کنسرواتواري آموزش مي دهد ، کنسرواتوار تهران است تاکيد کرد: هدف از کنسرواتوار موسيقي تربيت نوازنده ، خواننده و آهنگ ساز است.
قائم مقام کنسرواتور تهران تصريح کرد: قرار است همين شيوه را در تئاتر دنبال کنيم ، يعني به جاي اين که فردي به دانشگاه برود و دروس عمومي و تخصصي بسياري را بگذراند، ،در کنسرواتوار تئاتر در کوتاه ترين زمان ، تخصصي ترين و کاربردي ترين آموزش ها را مي بيند.
وي اذعان داشت: ضرورت راه اندازي اين رشته هنري در قالب کنسرواتوار از آن جا احساس شد که داوطلبان بسياري به دنبال چنين آموزش هايي هستند  و علاقمندند مدرکي که در پايان دوره اخذ مي کنند مورد تاييد وزارت علوم  و همچنين قابل ارائه در هر کجاي دنيا باشد.
معافي هدف از آغاز بکار کنسرواتوار تئاتر در دل کنسرواتوار تهران را در وهله اول برداشتن گامي بزرگ درتربيت بازيگردانست و گفت: در مراحل  و دوره هاي بعد دانشجو مطابق علاقه و توانايي هايش گرايش بندي مي شود .
وي همچنين اظهار داشت: تدوين و تغيير درسر فصل هاي آموزشي اين رشته هنري با همفکري و همکاري جمعي از متخصصين به سرعت انجام خواهد شد و نيازي به پروسه طولاني نخواهد بود.

همچنين در ادامه اين نشست ، ابراهيم پشت کوهي کارگردان و فعال حوزه تئاتر با تاکيد بر ضرورت راه اندازي سيستم آموزشي کنسرواتواري در رشته تئاتر اظهار داشت: درسيستم کنسرواتواري ما بار علمي و عملي را در کنار يکديگر داريم .
به طور مثال ، براي کسي که علاقمند به تحصيل در رشته بازيگري تئاتر است ، دانشگاه بار علمي دارد و آموزشگاه بازيگري بار عملي و ما در کنسرواتوار تلفيق اين دو را خواهيم داشت.
مدير آموزش تئاتر کنسرواتوارتهران با تاکيد بر اين که آنچه براي ما اهميت دارد، گشودن دريچه اي تازه اي از تئاتر ايران به روي دنيا است گفت: متاسفانه در حال حاضر بسياري از کشورها تئاتر ايران و حتي نويسنده هاي بزرگ ما در اين حوزه  را نمي شناسند .
وي افزود: تئاتر ما نياز به مراوده بيشتري با جهان دارد ، چنانکه انسان نياز به مراوده بيشتر دارد و سعي مان  بر اين است که اين اتفاق بيافتد.
پشت کوهي ادامه داد : دعوت از بزرگان تئاتر ساير کشورها جهت تدريس در قالب دوره هاي کوتاه مدت و همچنين بورسيه دانشجويان نخبه به مراکز مهم تئاتر دنيا از جمله اهداف برنامه ريزي شده در اولين کنسرواتوارتئاتر ايران است.
اين کارگردان برجسته تئاترخاطر نشان کرد: تلاش ما بر اين است، کسي که از اين مرکز آموزشي فارغ التحصيل مي شود در حيطه تحصيلي خود  يک متخصص باشد.
پشت کوهي با بيان اين که تئاتر، خانه تمامي هنرهاست گفت : همجواري موسيقي و تئاتر در کنسرواتوار تهران از ديگر مزيت هاي اين مرکز آموزشي است ، چراکه در تمام دنيا اغلب به همين منوال است و بازيگران تئاتر حداقل به يک ساز مسلط هستند  و اين موضوعي است که در تئاتر ما ناديده گرفته شده است.
وي تاکيد کرد : از ظرفيت کنسرواتور تهران نهايت استفاده را خواهيم کرد و سعي مي کنيم کساني از اين مرکز فارغ التحصيل مي شوند ، موسيقي ، ريتم و ضربان روي صحنه را به خوبي ياد بگيرند.

همچنين رويا نونهالي بازيگر تئاتر و سينماي کشورمان در ادامه اين نشست اظهار داشت: در ابتداي راهي هستيم که بخش اعظم اين راه از طريق سابقه اين کنسرواتوار طي شده و به اعتقاد من  يکي از اتفاقات مثبت همين است.
عضو شوراي آموزش و مدرس اولين کنسرواتوارتئاتر ايران افزود: وقتي شما دعوت به کاري مي شويد بويژه کاري که مربوط به عمل و اجراست ، تا زماني که خود ماجرا شکل بگيرد بسيار زمان بر است  ، اما وقتي در کنار يک تجربه بسيار مفيد و سابقه طولاني قرار مي گيريد ، فکرت رها مي شود و خودت هم در فضايي قرار مي گيري که براي امر آموزش مي تواني به ايده هايت فکر کني و آن ها را به نمايش بگذاري. براي ما که در امر آموزش خيال پروري مي کنيم  در کنار اين تجربه بزرگ قرار گرفتن  بسيار مفيد خواهد بود.

شما ممکن است علاقه مند

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک10 بازدید

تشریح برنامه‌های بیست‌ و ششمین هفته کتاب

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال به نقل از ستاد خبری بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران،‌ نشست خبری…

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک7 بازدید

آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی و صادرکنندگان استان زنجان / بانک سپه در کمک به بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استان زنجان اول شد

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال سعید محمدی دوست ضمن اشاره به اعتماد بالای مردم استان زنجان به بانک سپه،…

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید
فرهنگ و هنر
0 اشتراک16 بازدید

قدیمی ترین هتل مدرن کاشان

Alireza Rohani - آبان ۲۰, ۱۳۹۷

به گزرش مجله خبری عصر اعتدال عطیه اقبالی افزود؛ هتل سه ستاره امیرکبیر در کنار جاذبه های گردشگری کاشان و…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.