گردش ۱۳۴ هزار میلیارد تومانی در صنعت دامی می‌تواند جای نفت را بگیرد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: گردش مالی ۱۳۴ هزار میلیارد تومانی صنعت دام و طیور می‌تواند جایگزین درآمد نفت برای اقتصاد شود.

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال علیرضا رفیعی‌پور صبح امروز در بیستمین کنگره دامپزشکی ایران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که حتما باید از هر سه قوه مقننه، قضاییه و دولت به میدان بیایند تا مشکلات حل شود.

وی با اشاره به اینکه سابقه صنعت دام، طیور و آبزیان به بیش از نیم قرن گذشته بازمی‌گردد، خاطرنشان کرد: اکنون خروجی علمی ما در سطح دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان حوزه دامپزشکی به حدی رسیده است که مازاد نیرو داریم، ولی باید دید که آیا در قسمت کنترل بیماری‌های دامی نظارت بر فرآورده‌های خام دامی و حوزه تشخیص و تضمین کیفیت نهایی آیا موفق بوده‌ایم.

رفیعی پور با اشاره به اینکه امروزه در بسیاری از حوزه‌های دامی به خودکفایی رسیده‌ایم، تصریح کرد: یک زمانی واردکننده محصولات لبنی و طیور بودیم، اما اکنون مازاد تولید داریم و باید آن را صادر کنیم. چرا که از تولید سنتی به صنعتی رسیده‌ایم و رنسانسی در این حوزه در کشور اتفاق افتاده است تا حدی که مرغداری، دامداری و آبزی‌پروری‌هایی داریم که تمام امکانات آنها آخرین تکنولوژی‌های روی دنیا بوده و از دستگاه‌های تمام اتوماتیک دنیا استفاده می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اما هنوز هم در حوزه تولید مراقبت از بهداشت و اقتصاد کشور در این حوزه دچار چالش‌های جدی هستیم و وقتی در یک پیک اپیدمیک قرار می‌گیریم، دچار میلیاردها تومان خسارت می‌شویم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور دو واژه بهره‌وری و امنیت غذایی را از اولویت‌های کشور و دامپزشکی و حتی اقتصاد مقاومتی دانست و افزود وقتی بهره‌وری در تولید بالا برود موضوع برای تولیدکننده مقرون به صرفه می‌شود، اما نباید فراموش کرد که سه حلقه مزرعه، محل تولید،‌دانشگاه و مدیریت بازار به هم پیوسته‌اند و نمی‌توان اینها را از یکدیگر جدا کرد. چرا که ما هم در حوزه مدیریت تولید و مدیریت بهداشتی و بازار باید حرفی برای گفتن داشته باشیم و اگر مشکلی به وجود آید، معلوم است که در یکی از این سه حوزه خوب عمل نکرده‌ایم.

وی با انتقاد از آنهایی که با بوجود آمدن کوچکترین مشکلی در سلامت تولید مواد خام غذایی انگشت اتهام را به سمت سازمان دامپزشکی نشانه می‌روند، گفت: در زنجیره صنعت طیور بیش از ۲۰ ارگان دولتی و غیردولتی دخیل هستند، اما وقتی دچار بحران می‌شویم آ‌ن موقع فقط یک دستگاه دامپزشکی را می‌شناسیم که چرا در این موضوع موفق نبوده‌ایم.

رفیعی پور همچنین به اهمیت توجه به صنعت دامی کشور اشاره کرد و گفت: ۱۳۴ هزار میلیارد تومان سرمایه در این حوزه فعال است که کم نیست در حالی که صنعت نفت ما ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است. مضاف بر آنکه صنعت دامی صنعتی زایشی و پایدار است که می‌تواند به مرور اگر به آن اهمیت دهیم در چاه‌های نفت را برای ذخیره نفت‌های آینده ببندیم. به عنوان مثال صنعت اسب و صنعت زنبور عسل اگر فعال شود، می‌تواند طی سالیان جاری جای صنعت نفت را بگیرد.

به گزارش خبرنگار فارس، علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی به همراه معاونانش و انجمن‌های مرتبط با حوزه دامپزشکی در بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و نخستین نمایشگاه تخصصی دامپزشکی و تکنولوژی‌های نوین که از امروز اول مرداد ماه تا سوم مرداد در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است حضور یافتند و به چالش بررسی‌ چالش‌ها و توانمندی‌های حوزه دامپزکشی کشور پرداختند.

 

شما ممکن است علاقه مند

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

روح اله خدارحمی:پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی، نقش کلیدی دارد.

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال مدیرعامل بانک کشاورزی که نزدیک به سه دهه پیش و به عنوان مسئول اداره…

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید
اقتصادی
0 اشتراک1 بازدید

دکتر دیواندری: آینده درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال در این مراسم که روز یکشنبه25 آذر با حضور مدیران و کارشناسان در محل…

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید
اجتماعی
0 اشتراک3 بازدید

سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است

Alireza Rohani - آذر ۲۵, ۱۳۹۷

به گزارش مجله خبری عصر اعتدال دکتر محمد جواد فاطمی در نشستی که به مناسبت روز ملی پیشگیری از سوختگی…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.